Jak wybrać spawarkę? Który typ sprzętu jest dla Ciebie?

spawarka użyta do spawania metalu

Urządzenia spawalnicze to temat-rzeka, który od wielu lat nie traci na atrakcyjności. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technik spawania powstają coraz nowsze modele i typy spawarek, które później znajdują swoje miejsce w wyposażeniu zawodowych spawaczy. Od jakości spawarki zależy powodzenie całego aktu spawania, dlatego tak ważne jest, by umieć je z głową wybierać. Główny podział spawarek, jaki możemy odnotować, to podział na spawarki transformatorowe i inwertorowe. Każdy, kto interesuje się tym tematem, wie, że oba typy mocno się od siebie różnią i nadają się do innego modelu pracy. Jak wybrać odpowiednią spawarkę dla siebie i nie zainwestować pieniędzy niewłaściwie? Którą z nich kupić, żeby nie żałować?

Możesz też sprawdzić urządzenia spawalnicze na https://ekod.com.pl/oferta/urzadzenia-spawalnicze/

Pierwsza grupa, a więc spawarki transformatorowe, należy do sprzętu większego zarówno wagowo jak i wymiarowo. Jego budowa nie jest zbyt skomplikowana, a naprawy są łatwe i tanie. Nie należy się jednak temu dziwić. Spawarki transformatorowe są starsze, a ich mobilność pozostawia trochę do życzenia. Z drugiej jednak strony są wytrzymałe i rzadko ulegają awariom. Najlepiej nadają się do drobnych prac domowych, które nie będą codzienne. W takich warunkach spawarka transformatorowa może pracować nawet parę lat. Jej wybór poleca się wszystkim tym, którzy nie spawają często, ale liczą na tani, sprawdzony i niezawodny sprzęt, z którego będą mogli skorzystać w każdej chwili, gdy nadejdzie taka potrzeba.

trzy czerwone spawarki transformatorowe

Druga grupa – a więc spawarki inwertorowe – to nowszy wynalazek. Jest mniejszy i bardziej poręczny. Z uwagi na dobrą jakość spawu, krótki czas chłodzenia i dużą mobilność te spawarki używane są głównie przez specjalistów, którzy zawodowo zajmują się spawaniem i robią to na co dzień. Spawarki inwertorowe cechują się wielością funkcji i urządzeń, które ułatwiają pracę. Są jednak droższe i delikatniejsze niż transformatorowe. Ich naprawa, z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę, może dużo wynieść, jednak nie należy się tym zrażać. Odpowiednio konserwowana i czyszczona spawarka ma szansę unikać wszelkich awarii. Ten typ sprzętu jest szczególnie zalecany zawodowym spawaczom, dla których ważna jest jakość i szybkość wykonywanej pracy, a także łatwość przenoszenia spawarki.

spawarki inwertorowe