Procesory są wszędzie

Pojęcie „procesor” jest powszechnie stosowane w odniesieniu do elementu komputera. Niezależnie od tego, czy mowa jest o komputerze stacjonarnym, laptopie, czy na przykład popularnym tablecie – wszystkie one charakteryzują się tym, że ich najważniejszą częścią jest procesor. Tymczasem procesory są obecne w naszym życiu praktycznie wszędzie, nawet w miejscach, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Większość ludzi nie zdaje sobie w ogóle sprawy, za co odpowiadają i jakie urządzenia bez nich nie byłyby w stanie spełniać swojej roli.

Doskonałym przykładem na potwierdzenie powyższych słów jest… typowa kuchnia. Znajdziemy w niej takie – powszechnie przecież znane i używane – sprzęty, jak piekarnik, płyta grzewcza, kuchenka mikrofalowa, lodówka, czy ekspres do kawy. Podobnie jak komputery – wszystkie one wykorzystują do działania procesory. Programator piekarnika lub kuchenki, układ nadzorujący prawidłowe chłodzenie i zamrażanie, automatyczny system przygotowywania kawy – wszystkie te ułatwienia umożliwiają właśnie procesory.

To jednak oczywiście nie wszystko. Jednym z najpopularniejszych urządzeń powszechnego użytku zawierającym procesor jest powszechnie używany telefon komórkowy. Nowoczesne samochody dosłownie naszpikowane są układami scalonymi, zaś pozornie zwyczajne etykiety cenowe z wyświetlaczem elektronicznym stosowane na supermarketowych półkach – można zdalnie programować. Rzecz jasna dlatego, że obecne są w nich proste, specjalistyczne procesory.

Jak widać zatem – procesory są wszędzie. To, że nie zdajemy sobie często sprawy z ich obecności – nie znaczy, że ich nie ma. Jasno natomiast pokazuje, jak integralnym elementem naszej rzeczywistości się stały.