Wirtualna przestrzeń dyskowa

Mimo tego, że dzisiejsze dyski twarde spokojnie osiągają pojemność 1TB, to w wielu urządzeniach niemożliwe jest zastosowanie tak urządzeń o tak dużej pojemności. Jest jednak pewne rozwiązanie, które znacznie powiększy nasze możliwości. Mowa oczywiście o wirtualnych dyskach, które są coraz bardziej popularne wśród użytkowników tabletów czy netbooków.

Urządzenia mobilne z zasady nie mogą być zbyt duże. Dlatego ogranicza się ich pojemność dyskową, aby zaoszczędzić miejsce. Karty SD mogą powiększyć pojemność, ale:

  • nie zawsze mamy odpowiedni slot w naszym sprzęcie
  • karty nie mają zbyt dużej pojemności
  • pamięć flash podatna jest na zniszczenia

Dlatego też, coraz powszechniej korzystamy z dysków w chmurze, czyli wirtualnej przestrzeni dyskowej. Mamy coraz mniej obaw dotyczących bezpieczeństwa naszych danych, dlatego powierzamy je w ręce innych osób. Oprócz tego, że oszczędzamy miejsce na dysku, to dostęp do zapisanych tam dokumentów mamy z dosłownie każdego miejsca na świecie, gdzie tylko dostępny jest Internet.

Jaki dysk wybrać? Najpopularniejszy obecnie jest Google Drive. Nie jest to nic dziwnego, gdyż jest to jeden z produktów przypisany do konta Google, które posiada dość dużo osób. Poza tym, mamy jeszcze wiele innych serwisów oferujących podobne usługi polskie Storino.pl czy znajdujące się w ofercie Microsoftu Skydrive.com.